Son eklenenler
HAMİLELİKTE BESLENME VE KİLO İLİŞKİSİ - Cumartesi, 30 Kasım 2013 18:18
Yiyecekleri Satın Alırken Dikkat! - Cumartesi, 30 Kasım 2013 18:17
Riskli Atıştırmalar - Cumartesi, 30 Kasım 2013 18:15
Neyi, ne zaman yemeli - Cumartesi, 30 Kasım 2013 18:02
Kilo Aldıran Sebepler - Cumartesi, 30 Kasım 2013 15:03
SADECE PİLATES YETERLİMİ - Cumartesi, 30 Kasım 2013 14:46
Yetişkinler Haftada 2 Kez Kas Çalışmalı - Cumartesi, 30 Kasım 2013 14:44
Yoga - Cumartesi, 30 Kasım 2013 14:41
Yürüyüşün Süresi Önemlidir - Cumartesi, 30 Kasım 2013 14:35

EN BÜYÜK SERVETİNİZ , KENDİNİZE YAPTIĞINIZ YATIRIMDIR.... YELDA BAŞARAN
BEDENİNİ EĞİTEN RUHUNU EĞİTİR... YELDA BAŞARAN
VÜCUT BİR MAKİNADIR .... YELDA BAŞARAN
ERTELEME HEMEN HAREKETE GEÇ... YELDA BAŞARAN
KEYFİNİZE SAĞLIK EKLEYİN... YELDA BAŞARAN

Kilo Aldıran Sebepler

Yelda Başaran Yelda Başaran

Genetik :Aşırı kilo ailede başlar. Ebeveynleri kilolu olmayan bir çocuğun kilolu olma ihtimali yüzde 10’dan azdır. Eğer ebeveynlerden biri aşırı kilolu ise bu olasılık yüzde 40’a kadar çıkar.Eğer iki aşırı kilolu ebeveyn varsa bu yüzde 70-80’dir.Bu da elbette;ailelerin yemek yemek ve egzersiz alışkanlıklarını çocuklara geçirme eğilimini yansıtmaktadır.

Metabolizma:Vücudunuzun yaşamak için kullandığı enerji miktarı olan metabolizma hızı,kişiler arasında oldukça değişkenlik gösterir.Bu da onların kilo alıp vermelerini etkiler.Bazı kadınlar günde 1600 kaloriyle hızlı bir şekilde kilo verirken,günde 800 kalori almalarına rağmen yavaş kilo veren insanlar da nadir olmakla birlikte vardır. Bu insanlar enerjiyi depolayarak ve kilo aldırarak daha idareli çalışan bir metabolizmaya sahiplerdir.Eğer bu şekilde yavaş çalışan bir metabolizmanız varsa,egzersiz çok önemlidir.

Yağ hücreleri.Bedenimizadipoz doku denilen yağ hücreleri içinde yağ toplar ve biriktirir. Bazı insanların çok sayıda yağ hücresi vardır.bazılarında ise yağ hücresi sayısı normaldir,ancak onların da yağ hücreleri çok büyük ve geniştir.Bazı insanlarda ise iki durum da vadır.Çocuklukları boyunca şişman olan veya aşırı kilolu bireylerin yağ hücreleri hem çok büyüktür hem de çok fazla sayıda olma eğilimindedir.Bu alandaki ilk araştırmaları yapanlar,yağ hücresi fazla olan bireylerin kilo kaybetmesinin çok zor olduğunu öne sürmüşlerdir.Bu yüzden çocukların ergenlik döneminde spor ve dengeli diyet ile fazla kilolarını atmaları gelecek hayatları için önemli bir karardır.

Tiroit bezi

Çok iyi çalışmayan tiroit bezleri, kilo problemlerinin nedeni olabilir. Tiroit bezinin yavaş çalışması, yani hipotiroit hastalığına kadınlarda erkeklere oranla daha çok rastlanmaktadır. Metabolizma yavaşladığı için bu bireylerde kilo artışı söz konusu olmaktadır. Ancak aşırı kilolu her insanın tiroit bezlerinde problem yoktur. Eğer salgı bezlerinizde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız endokrinoloji ve metabolizma uzmanına gitmek konusunda tereddüt etmeyin.Hipotiroit ile birlikte kabızlık,soğuğatahammülsüzlük ,kolay yorulma, kansızlık,ödem,kas güçsüzlüğü,ani kilo alımı gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Polikistikoversendromu.

Polikistikoversendromu (POS),üreme çağındaki kadınların %5-10’unu etkileyen bir endokrin hastalığıdır.Adet kanaması rahatsızlıklarıyla ilişkili olup ilk olarak 1935’te fark edilmiştir.Polikistikover sendromu olan ve insülin direnci olan kadınların çoğunda karın bölgesinde kilo alımı,kilo vermede zorlanma,aşırı derecede karbonhitrat tüketimi ve hipoglisemik dönemler yaşanabilirim.Bunların hepsi  bir kısır döngüdür.

TABAĞINA BIRAKMA ARKANDAN AĞLAR

Yemeğini bitirmemek hem ayıp hem günah!Bu öğütlerle büyüdük.Büyüklerimiz ağlayınca bala batırılmış emzikle veya bir gofretle gözyaşalarımızı durdurdu.Bu çocukluğumuzdan gelen öğretilmiş davranışlar büyünce maalesef açık büfelerde düşünmeden doldurulan tabakları hiç farkında olmadan bitirince gereksiz kaloriler önce midemizde ,sonra yağ olarak göbeğimizde veya kalçalarımızda depolanıyor. 

Okunma 2640 defa Son Düzenlenme Cuma, 20 Aralık 2013 19:37
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Yorum eklemek için giriş yapın
SON EKLENENLER