Son eklenenler
HAMİLELİKTE BESLENME VE KİLO İLİŞKİSİ - Cumartesi, 30 Kasım 2013 18:18
Yiyecekleri Satın Alırken Dikkat! - Cumartesi, 30 Kasım 2013 18:17
Riskli Atıştırmalar - Cumartesi, 30 Kasım 2013 18:15
Neyi, ne zaman yemeli - Cumartesi, 30 Kasım 2013 18:02
Kilo Aldıran Sebepler - Cumartesi, 30 Kasım 2013 15:03
SADECE PİLATES YETERLİMİ - Cumartesi, 30 Kasım 2013 14:46
Yetişkinler Haftada 2 Kez Kas Çalışmalı - Cumartesi, 30 Kasım 2013 14:44
Yoga - Cumartesi, 30 Kasım 2013 14:41
Yürüyüşün Süresi Önemlidir - Cumartesi, 30 Kasım 2013 14:35

EN BÜYÜK SERVETİNİZ , KENDİNİZE YAPTIĞINIZ YATIRIMDIR.... YELDA BAŞARAN
BEDENİNİ EĞİTEN RUHUNU EĞİTİR... YELDA BAŞARAN
VÜCUT BİR MAKİNADIR .... YELDA BAŞARAN
ERTELEME HEMEN HAREKETE GEÇ... YELDA BAŞARAN
KEYFİNİZE SAĞLIK EKLEYİN... YELDA BAŞARAN

Wellness Uygulama Önerileri

Yelda Başaran Yelda Başaran

 

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için

Uzak durmamız gereken beslenme tarzı

Tatlı olan hemen her şey; kış mevsiminde iken yorgunsak veya stres faktörleriyle karşı karşıya bulunuyorsak şiddetle canımızın istediği bir gıda haline gelir. Kan şekeri düştüğünde, bedenimiz yorgun olduğunda, karanlık yağmurlu ve basık havalarda tatlıya karşı olan isteğimiz bedenimizin doğal ihtiyacı haline gelir. Bu esnada bedenin seratonin hormonuna karşı ihtiyacı artmıştır.

 

Böylesi durumlarda bir veya birkaç tane bitter çikolata alınması ihtiyacı hemen karşılar. Çikolata dışında baklava veya diğer tatlılarda aynı cevabı oluşturabilir. Fakat halkımız içinde de çok yaygın olarak ifade edile gelen 'tatlı yiyelim tatlı konuşalım' sözünün de gerçeklik payı vardır. Çünkü tatlı yenildiğinde kısmen insanların moralleri yerine gelmekte ve bu ortamda insanlar daha bir uyumla iletişime geçmektedir. Diğer yandan sık ve fazlaca tatlı tüketimi bedenin asidik özelliğini arttırmakta hem fazla kalori alımına bağlı ve hem de genel dolaşımda bulunan kanın kirlenmesi bakımından olumsuz etkiler meydana getirmektedir.

 

Tatlı yeme alışkanlığı disipline edilebilir. Fazla miktarlarda ve sık bir alışkanlık haline gelmesi engellenerek zararları minimuma indirmek mümkündür. Fakat akut gelişen bazı olaylardan sonra bu ihtiyacın çok zirve yaptığı durumlarda dengeli bir şekilde tatlı ihtiyacı giderilmelidir.

 

Ciddi bir ihtiyaç hissetmiyorsak tatlı ihtiyacımızda dengeli olmak zorundayız. Zira bolca ve dengesiz tatlı tüketimi kan kimyasını asidik hale getirir ve bu durum uzun vadede önemli sağlık sorunlarını ortaya çıkmasına neden olur. Hipertansiyon, depresyon, karaciğer yağlanması, kolesterol yükselmesi bu hastalıklardan en yaygın olanlardır...

 

Tatlılar bağışıklık sistemini bozar

 

Grip salgınının bu kadar yaygın olduğu bir dönemde baklava ve tatlıları biraz daha az tercih etmemizde fayda vardır. Her ne kadar bu sektörde hizmet verenler bu düşünceye karşı olsalar da bilimsel gerçekler bu yöndedir.

 

 

Özellikle bol su içilmesi ve egzersiz yapılması bağışıklık sistemi için çok faydalıdır. Ayrıca Allah'ın bu mevsim dolayısıyla bize bahşettiği meyve ve sebzelerden bolca tüketmek, bitki çayları içmek, günde bir çay kaşığı çörek otunu ağzımızda iyice çiğneyerek yemek bağışıklık sistemimiz için faydalı olacaktır...

Okunma 1598 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 23 Aralık 2013 08:48
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yorum eklemek için giriş yapın
SON EKLENENLER